Gwiazda ringów / Show star

Grooming domowy- papiloty/ Home grooming- wrapping

Nasze długowłose piękności w pewnym wieku zaczynają ciągnąć za sobą piękny „dywanik” włosów. Aby ten „dywanik” prezentował się perfekcyjnie, włos był zdrowy, odżywiony w nienagannym stanie niezbędne będzie papilotowanie. Znacznie ułatwi to nam całą pielęgnacje, papiloty ochronią włos przed kurzem, błotem, wilgocią, wycieraniem i łamaniem.
Papilotujemy tylko czysty, odpowiednio przygotowany włos.
Papiloty zaczynamy zakładać zazwyczaj przy wymianie włosa czyli ok. 9 miesięcy. Dobrze jest zacząć od zakładanie kilku papilotów na głowie, przy pupie, aby pies przyzwyczaił się do nich  i ich nie ściągał.

Potrzebujemy:

 • gumki ( średnica 2cm), polecam gumki do papilotów firmy lainee
 • papiloty foliowe firmy lainne(standard dla młodych psów, long dla starszych). Polecam zabawić się kolorami papierków, skoro nasz pupilek większość czasu spędza w domu, to dlaczego nie miał by wyglądać dobrze nie tylko na wystawie? W sklepach dostępny jest szeroki wachlarz kolorów.
 • grzebyk ze szpikulcem
 • szczotkę igłową
 • klipsy
 • butelki do rozcieńczania kosmetyków
 • suszarkę z regulacją temperatury
 • kosmetyki

polecane produkty:

 • True Iconic Magic Treatment Oil(3-6ml*) + odżywka True Iconic Collagen Plus Care(70ml*)
 • Matless Magic (45ml*) – najlepiej sprawdza się przy wymianie włosa
 • Crown Royal Soothing Oats & Aloe Conditioner (6 łyżeczek*)

*podaną ilość rozcieńczyć w 1 litrze ciepłej wody. Są to proporcje wyjściowe, należy dostosować je do konkretnego włosa.

Wykonanie

 1. Rozczesujemy włos z pomocą szczotki igłowej i odżywki w sprayu. Jeśli włos jest bardzo brudny, nie czeszemy go, większe splątania rozluźniamy rękami i od razu przechodzimy do kąpieli. Namaczamy włos, nakładamy szampon. Na pyszczek i łapki możemy użyć najpierw szamponu o działaniu wybielającym. Po spłukaniu szamponu nakładamy rozcieńczoną odżywkę, dokładnie rozprowadzamy ją po całym włosie, nie spłukujemy, włos wyciskamy z nadmiaru wody, owijamy psa ręcznikiem na ok 20 min.
 2. Suszymy włosy cały czas szczotkując. Sprawdzamy całość grzebieniem, czy włos jest dobrze rozczesany. Związujemy zwykłego kucyka na głowie. Wydzielamy przedziałek.
 3. Papilotowanie zaczynamy od ogona(3 szt), pupa(1-2 szt),tylne nogi(2-6 szt każda), tułów(4-11 szt każdy bok), szyja(1-2 szt), głowa(5-8 szt), klatka piersiowa(2-4 szt). Jeśli robimy duże papiloty musimy się liczyć z tym, że trzeba je będzie często przeczesywać co 1-2 dni, aby włos się nie kołtunił, średniej wielkości papiloty wystarczy przeczesać raz pomiędzy kąpielami, malutkie wcale.
 4. Grzebykiem ze szpikulcem wydzielamy pasemko włosów, należy wydzielać tak, aby środek papilota nie wypadał na pachwinach, stawach, aby papiloty nie krępowały ruchów psa. Wydzielone pasmo włosów przeczesujemy grzebieniem, pod spód podkładamy folie, zwijamy, zabezpieczamy gumką. Nie rób papilotów zbyt ściśniętych, nie mogą ciągnąć psa przy poruszaniu się.

Papiloty ściągamy po ok tygodniu(gumki rozcinamy), włos dokładnie rozczesujemy, psa kąpiemy i od nowa.

Papiloty foliowe po ściągnięciu płukamy w zlewie lub pierzemy w pralce i suszymy w formie wiszącej.

Przygotowanie włosa przed wystawą/ Preparing for Dog show

Podstawową zasadą jeśli chodzi o utrzymanie włosa w kondycji wystawowej jest systematyka. Z całą pewnością powinniśmy uświadomić sobie, że cudów dzień przed wystawą nie zdziałamy jeśli psa regularnie nie pielęgnujemy. Należy pamiętać że piękny wygląd shih tzu to nie tylko drogie kosmetyki i odpowiednia pielęgnacja włosa, ale również systematyczna dbałość o jego kondycję i stan zdrowia.
Czas w którym zaczynamy przygotowywać naszego pupila do wystawy jest zależny od tego gdzie się na tą wystawę wybieramy. Jeśli odbywa się ona niedaleko , a my jesteśmy na tyle ambitni możemy psa przygotować bezpośrednio przed wystawą, oczywiście odpowiednio obliczając czas. Pamiętając o tym iż czasem zajmuje to dobre kilka godzin, i niestety tym bardziej jeśli jesteśmy początkujący czasem może coś nie wyjść.
Inaczej ma się sytuacja jeśli czeka nas daleka podróż, wtedy po ostatnim wieczornym spacerze bierzemy się do działania.

część 1
Jeśli shih tzak jest w papilotach usuwamy wszystkie delikatnie rozcinając gumki. Następnie rozczesujemy włos. Przycinamy włosy pod noskiem, na pupce, wokół ogona(1cm) i pomiędzy opuszkami.

Przygotowujemy kąpiel.
Zaczynam od rozrobienia szamponów i odżywek. Pamiętaj, aby zawsze rozcieńczać kosmetyki z ciepłą wodą, dlatego nie rozcieńczajmy większych ilości na zapas.
Warto też zaopatrzyć się w nakładkę na wannę, która ulży naszym plecom ( do kupienia w sklepie z akcesoriami dla dzieci).
Kąpiel zaczynamy od dokładnego zmoczenia. Nakładamy najpierw szampon rozświetlający / oczyszczający. Rozjaśniacze optyczne pomogą wzmocnić kolor sierści(szampony, które mają właściwości wybielające lub odtłuszczające stosujemy tylko i wyłącznie przed wystawą). Dokładnie spłukujemy. Następnie powtarzamy czynność z szamponem o działaniu odżywiającym.
Nakładamy odżywkę, rozprowadzamy ją dokładnie po całym włosie, oprócz wąsów i kucyka, odczekujemy 3 minutki, lekko spłukujemy( lub wcale nie spłukujemy w zależności od użytego produktu).
Wyciskamy włos z nadmiaru wody, nie wycieramy. Owijamy psa ręcznikami, pozostawiamy na ok.20 minut.

część 3
Wyciągamy psiaka z ręczników . Bierzemy suszarkę i cały czas szczotkując suszymy włos.  Kładziemy psa na plecy i zaczynamy od łap, szczotkujemy szczotką z włosiem w kierunku stołu(na mokry włos możemy nałożyć puder True Iconic). Potem suszymy tułów, jednocześnie włos zaczesujemy szczotką do dołu. Na końcu suszymy głowę(na mokre wąsy i czoło również nakładamy puder True Iconic). Na wystawie pies nie powinien mieć żadnego, nawet najmniejszego kołtuna. Do rozczesywania używamy szczotki igłowej, szczotki z naturalnego włosa+nylon oraz grzebienia.

część 4
Gdy psiak jest już wysuszony wydzielamy przedziałek. Zaokrąglamy włosy na łapkach, jeśli włos na tułowiu jest długi przycinamy go. Należy pamiętać aby włosy przycinać na powierzchni całkowicie płaskiej, jeśli zrobimy to na miękkiej macie potem na ringu umieszczonym w hali może nam włosa „brakować”.  Włos nie może utrudniać ruchu psu.

część 5
Teraz musimy zabezpieczyć włos, aby dotrwał do wystawy w nienagannym stanie. Włosy na ogonie zabezpieczamy bandażem elastyczny. Na pupie robimy „gąsieniczki” pod gumkę dodajemy kawałek papierka, aby nie zrobić odgnieceń(na wypadek nie miłej niespodzianki jak rozwolnienie…). U samców dodatkowo związujemy włosy przy pachwinie, robimy 2 kucyki z frotkami, lub posługujemy się bandażem elastycznym. Włosy na głowie związujemy wedle upodobań. Na wąsy nakładamy puder absorbujący wodę, zabezpieczamy gumką i papierkiem lub też bandażem elastyczny. U niektórych psów, zwłaszcza śliniących i źle znoszących podróże zabezpieczamy dodatkowo włos na bokach głowy, związujemy tak jak wąsy, możemy zakończyć połączeniem związanego wąsa i boku. U psów, które mają problemy z nadmiernym łzawieniem, robimy mini papilociki w kącikach oczu z papieru, ręcznika papierowego, czegoś co pozwoli pochłonąć nadmiar wilgoci.

część 6
W zależności od gatunku włosa i użytego produktu czeka nas lub nie prostowanie włosa.
Jeśli włos naszego shih tzu nie wymaga długiego prostownia to i tak podczas „ostatniego szlifu” na wystawie warto chwilę prostownicy użyć, na włosach przy przedziałku i miejscach gdzie były założone gumki zabezpieczające.
U psów z bardziej niesfornym włosem, po wysuszeniu włosa, dokładnie go prostujemy. Wydzielając pasemko po paśmie, zaczynamy od dołu ku górze(pomagamy sobie spinkami) spryskujemy włos lekko sprayem, lub smarujemy kosmetykiem do prostowania i przejeżdżamy prostownicą. Oczywiście używamy przy tym grzebienia.

Nasz psiak jest już gotowy do wystawy
Musimy teraz pilnować, aby do wejścia na ring, psiak nie ubrudził się i nie zmoczył włosa. Chodzenie po mokrej drodze, czy rosie jest nie wskazane. Na spacer wybieramy miejsce suche i czyste, jeśli jest to nieosiągalne, możemy dodatkowo zabezpieczyć włos kombinezonem z ortalionu oraz snood’ em.

 

„ostatni szlif” wystawowy oraz top knot

Ostatni szlif

Czyli wszystko co robimy z włosem od przyjazdu na wystawę do wejścia na ring.
Kiedy już nasz pupil oswoił się z otoczeniem i załatwił potrzeby fizjologiczne, możemy zacząć przygotowywać się do wejścia na ring. Demontujemy gumki na pupie, ogonie, pachwinach(u samców). Rozczesujemy dokładnie włos, zaczynając od łap i brzucha, jeśli jest taka potrzeba można nanieś trochę pudru na łapy i go wyszczotkować. Gdy pies jest już wyczesany, poprawiamy przedziałek z pomocą grzebienia ze szpikulcem. Robienie przedziałku zaczynamy od strony ogona i od razu po wyznaczeniu go, dokładnie zaczesujemy włosy przy przedziałku w dół. Następnie prostujemy włosy na pupie i tam gdzie jest taka potrzeba. Ułożony włos nabłyszczamy jedwabiem lub innym specyfikiem. Demontujemy zabezpieczające gumki na głowie. Tworzymy top knota(instrukcja poniżej), nie wcześniej niż 1 godzinę przed planowanym wejściem na ring. Na końcu zajmujemy się wąsami. Rozczesujemy je, nakładamy puder. Tapirujemy ściśle włosy u nasady, wyczesujemy szczotką do koków, można lekko prysnąć lakierem. Obfite, puszyste wąsy nadadzą sympatyczny wyraz twarzy.

Top knot

Do stworzenia top knota potrzebne nam będą:
stolik, szczotka, grzebień metalowy, grzebień ze szpikulcem, grzebień dwurzędowy do tapiru, grzebień do układania koka, spinka do spięcia poszczególnych części włosów, żabki, preparat do rozczesywania, lakier, puder, gumki (najlepiej neutralne), kokardka.

Krok 1: czoło
Bierzemy psa na stolik, dokładnie rozczesujemy głowę psa (nigdy nie robimy tego na sucho). Na przednią część dajemy troszkę pudru, wyczesujemy. Wydzielamy dokładnie włosy z części pomiędzy oczami. U psów ze słabym stopem, dobrze jest wziąć odrobinę więcej włosów z kufy.
Wydzielamy włosy które będą w części pierwszej kucyka tzw „czoło”. Resztę która zostaje podpinamy spinką, aby nam nie przeszkadzała. Bierzemy grzebień do tapiru, mocno i ściśle, przy samej skórze, tapirujemy włosy w okolicy stopu. Wyczesujemy na gładko grzebieniem do koków. Tapirujemy całość włosów z czoła, ściśle przy skórze. Wyczesujemy na gładko całość, układamy włos tak aby umaszczenie dobrze i symetrycznie się prezentowało. Pryskamy lekko lakierem, czekamy aż podeschnie( spowoduje to, że podczas zakładania gumki czoła zachowa swój kształt). Zakładamy gumkę, staramy się chwycić włosy do gumki już w takim stanie jak chcemy osiągnąć w efekcie finalnym, czyli nad oczami bardziej ściśle niż pomiędzy oczami. Ostatecznie poprawiamy umiejscowienie i kształt czoła chwytając trochę włosów ze środka i trzymając je pociągamy pozostałą część włosów lekko w dół. Gumkę mocno dociskamy do skóry, zbyt dużo luzu spowoduje, że czoło będzie opadać i zasłaniać całkowicie oczy, a to atut naszych pupili.
Jeśli jeszcze gdzieś w części pierwszej odstają włosy, przyklej je lakierem, może to być lakier w pędzelku, lub lakier napryskany na grzebień i delikatnie ugładź włosy.
Załóż kokardkę.

Krok 2: kucyk
Teraz robimy drugą część naszego top knota.
Wydziel włosy od pierwszej części kucyka wzdłuż głowy(przed uchem) w literkę V w kierunku szyi (kucyk kusi skończyć się tam gdzie kończy się czaszka psa). Chwyć w kucyk, spróbuj zrobić tak aby gumka była jak najbliżej części pierwszej kucyka. Połącz oba kucyki. Teraz podziel to na pół i na obie części załóż gumki, teraz weź z obu części po 1/3 włosów i załóż kolejną gumkę, dociśnij. Możesz już formować chryzantemę w stylu amerykańskim.
Wersja dla szczeniąt oraz psów, którym „brakuje włosa”:
Wydziel włosy od pierwszej części kucyka wzdłuż głowy(przed uchem) w literkę V w kierunku szyi (kucyk kusi skończyć się tam gdzie kończy się czaszka psa). Zebrane włosy podziel równo na pół, na obie połówki załóż gumkę, tak aby gumka była umiejscowiona jak najbliżej środka- przodu/ gumki z „czoła”. Teraz weź odrobinę włosów z obu tylnych kucyków oraz przodu, załóż gumkę. Możesz już formować chryzantemę.

Krok 3: chryzantema
Całego kucyka tapirujemy, przy gumkach mocno i ściśle. Wyczesujemy grzebieniem do koków, układamy włosy, jeszcze raz poprawiamy tapir głównie od tyłu kucyka i wyczesujemy na rękę(układamy włosy tak aby umaszczenie ułożyło się w miarę symetrycznie). Lakierujemy mocno od tyłu, czekamy aż lakier podeschnie, formujemy kok, przód możemy jeszcze przeczesać grzebykiem do koków, lakierujemy całość, wszystko ładnie zaginamy do tyłu i układamy, jeśli włosy są długie podpinamy żabką z tyłu głowy.

Wykonanie Top knota u szczeniaka:

tekst: hodowla Senida Poland

 

Niedługo postaramy się dodać zdjęcia i filmy obrazujące powyższe instrukcje pielęgnacji. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące pielęgnacji pisz do nas na maila lub facebooka ;)

Zabezpieczenie włosa po wystawie

Pamiętajmy, aby po prezentacji w ringu zabezpieczyć włos. Związujemy wąsy, kucyk mocno spryskujemy odżywką i rozczesujemy, związujemy na nowo kucyki.

Jeśli czeka nas maraton wystawowy, możemy zaoszczędzić sobie pracy i zamiast kąpać ponownie psa, po prezentacji w ringu zabezpieczamy włos papilotami.  Papiloty robimy duże i składamy je tylko na pół, aby było jak najmniej odgnieceń. Nie nakładamy na włos żadnych dodatkowych kosmetyków, aby włos na drugi dzień nie był zbyt obciążony. Papiloty pozwolą nam utrzymać włos nienagannie czysty. Rano przed kolejną wystawą ściągamy papiloty i prostujemy włos, przy prostowaniu spryskujemy włos odżywką.

Jeśli maraton wystawowy trwa 3 dni i dłużej, po drugim dniu zazwyczaj pies wymaga już kąpieli, nawet stosując wszelkie ograniczenia i zabezpieczenia, włos zaczyna być przykurzony, elektryzuje się i nie wygląda dobrze, zwłaszcza przy wystawach odbywających się w hali.