Podstawowe informacje

Zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonywać u wszystkich piesków.

Uszy

Shih-tzu z długimi, opadającymi uszami, wymagają specjalnej pielęgnacji.

Woskowina i brud powinny być regularnie usuwane za pomocą bawełnianych wacików nasączonych w specjalnych preparatach do czyszczenia uszu. Jeśli wydzielina jest brązowa, nieprzyjemnie pachnie, ucho jest zaczerwienione, gorące, występuje świąd, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Należy również usuwać włosy wyrastające z kanału słuchowego przez co ucho będzie lepiej wentylowane. Włosy te są martwe i wyrywanie ich nie sprawia psu bólu. Wyrywamy je palcami za pomocą gumowej rękawicy lub kleszczami. Na rynku są też dostępne pudry, które sprawiają, że włosy stają się sztywniejsze i łatwiej je usunąć, mają też lekkie działanie znieczulające. Regularne czyszczenie uszu i wyrywanie włosów z kanału słuchowego zapobiega rozwojowi bakterii prowadzących do zapalenia ucha.Takie zapalenie jest dla psa bolesne i przewlekłe a dla właścicieli czasochłonne a niejednokrotnie kosztowne!

Jeśli ucho wygląda zdrowo, nie wydziela zapachu, nie ma potrzeby stosowania preparatów do czyszczenia, same usunięcie włosów jest wystarczające.

Do tych czynności przyzwyczajamy psiaka już wieku szczenięcym.

Pazurki

Po czym poznać, że pazur jest zbyt długi:

-końce pazurów dotykają ziemi, gdy pies stoi

-przy chodzeniu po chodniku, czy innej twardej powierzchni słychać stukot psich pazurków.

Należy przyciąć pazur tak, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych, które biegną wewnątrz każdego pazura. Uszkodzenie rdzenia powoduje ogromny ból i obfite krwawienie. Dlatego zanim przystąpi się do obcinania pazurków należy przygotować sobie jakąś zasypkę tamującą krwawienie lub watę. Najłatwiej zabieg ten wykonuje się u psów, które posiadają jasne pazurki, gdyż łatwo można dostrzec czerwonawo – różowy rdzeń. U psów czarno pigmentowanych jest to bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. W tym przypadku można pazurki wystawić pod światło i próbować odnaleźć w ten sposób rdzeń. Pazurki obcinamy przy pomocy gilotynki lub obcinaczki (nie używamy nożyczek czy cążków dla ludzi). Robimy to po kawałeczku. Lepiej jest obciąć mniej niż za dużo, gdyż wtedy jest łatwiej uszkodzić rdzeń. Należy jeszcze dodać, że w nie obcinanych przez długi czas pazurkach, rdzeń wydłuża się. Przy ich przycinaniu trzeba na to zwrócić uwagę. Regularne obcinanie pazurów niweluje ten problem. Jednakże musimy pamiętać, że są wyjątki od tej reguły. Każdy pies jest inny i ma inne cechy osobnicze.

Łapki

Włosy które rosną od wewnętrznej strony łapki(pomiędzy opuszkami) musimy regularnie przycinać, aby zapobiec ślizganiu się i powstaniu filców. Zabieg ten należy wykonywać co ok.2 tygodnie.

Regularnie przycinamy również włosy wokół odbytu i narządów płciowych.

Pielęgnacja pyszczka

Do utrzymania pyszczka w nienagannej czystości, bez przebarwień potrzebna jest jego codzienna pielęgnacja.

Codziennie przeczesujemy kucyki. Do wąsów i brody stosujemy specjalne preparaty do tego przeznaczone lub myjemy je z użyciem szamponu i odżywki. Większość preparatów wystarczy nanieść na włos, wmasować, wycisnąć ręcznikiem papierowym, wysuszyć suszarką i na nowo założyć gumki.

Strzyżenie

Pieskom niewystawowym można włosy obcinać u psiego fryzjera. Częstość wizyt jest kwestią indywidualną,  w zależność od tego na ile jesteśmy w stanie sami zadbać o pielęgnację naszego pupila, nie doprowadzajmy psa do stanu kiedy jego sierść będzie sfilcowana, zazwyczaj strzyże się wczesna wiosna, początek lata, koniec lata, środek jesieni. Należy pamiętać, że sierść chroni pieska zarówno przed zimnem jak i upałem, dlatego dobrze jest latem i zimą nie obcinać włosów bardzo krótko.

Obciętego pieska kąpiemy co 2-3 tygodnie, w zależności od fryzury i miejsca zamieszkania/ poziomu zabrudzenia.

Pielęgnacja shih tzu w długim włosie.

Dobrze dobrane kosmetyki i systematyczna pielęgnacja w 90% składają się na piękny włos.

KĄPIEL:

Średnio raz w tygodniu (w zależności od stopnia zabrudzenia).

Kąpiemy psa z użyciem szamponu i odżywki.

Po kąpieli wyciskamy włos z nadmiaru wody i owijamy psa w ręcznik, po kilku minutach zmieniamy na suchy. Nie wycieramy psa! Następnie gdy jest jeszcze wilgotny rozczesujemy włos dokładnie. Potem suszymy z pomocą suszarki, przy suszeniu jednocześnie czeszemy psa, co zapobiega z plątaniu się włosa.

CZESANIE:

Pielęgnacji psów długowłosych trzeba poświęcić najwięcej czasu, a terminów cotygodniowego lub częstszego czesania trzeba surowo przestrzegać. O ile w pielęgnowaniu sierści psów pozostałych rodzajów można sobie (wyjątkowo!) pozwolić na dłuższe przerwy, o tyle u psa długowłosego każde zaniedbanie pielęgnacyjne obróci się przeciwko nam. Obfity włos szybko zbija się w kołtuny, których rozczesanie zajmie tym więcej czasu i będzie tym bardziej bolesne dla psa, im dłużej go nie czesaliśmy. Okazjonalne wyszarpywanie kołtunów jest okropne: pies wyrywa się, by uniknąć bolesnego zabiegu, a właścicielowi pot zalewa oczy.

Naukę pielęgnacji rozpoczynamy jak najwcześniej. Pierwszą rzeczą jaką uczymy szczeniaka to spokojne leżenie. Naukę zaczynamy od położenia szczeniaka na kolanach, potem ćwiczymy na łóżku, a następnie dopiero na stoliku.

Kładziemy psa na stoliku, opierając jego ciało na swoich rękach, przytrzymujemy go za łapy, aż poczujemy, że jest spokojny, odsuwamy powoli ręce, jeśli wstaje powtarzamy proces.

Jeśli pies jest już nauczony leżenia na stoliku, bierzemy się za czesanie.

Nigdy nie czeszemy na sucho! Włos czesany na sucho łamie się i elektryzuje. Spryskujemy go najpierw specjalnym preparatem, lub wodą z odżywką

Rozczesujemy partiami rozpoczynamy od łap i brzucha, szczotkujemy dokładnie w kierunku ciała, najpierw szczotką igłową, potem dla pewności grzebieniem. Obracamy pieska na bok. Szczotkujemy tułów, dokładnie od skóry. Potem ogon, a na samym końcu głowę.

Gdy psiak jest dokładnie rozczesany wydzielamy przedziałek i szczotkujemy włos, przy użyciu szczotki z włosiem, ku dołowi.

Włosy na głowie spinamy w kucyk.

Wiązanie włosów u szczeniaka – instrukcja:

Systematyczne szczotkowanie psa długowłosego zajmuje około dwudziestu minut. Darcie kołtunów raz w miesiącu kosztuje dużo więcej czasu i wysiłku, więc nie warto odkładać czesania.

Nie czesz psa gdy nie ma takiej potrzeby, co za dużo to niezdrowo

W wieku ok.9 miesięcy shih-tzu zmienia włos ze szczenięcego na dorosły. W tym czasie nie linieje, ale włos prędzej się filcuje, wskazane jest aby w tym czasie częściej czesać psiaka.